Eventy flotowe
Ceny paliw
Województwo PB 98 PB 95 ON LPG

Ostrożnie! Śliska nawierzchnia!Data: 17.10.2017 | Dział: Bezpieczeństwo

W okresie jesiennym kierowcy muszą być gotowi na występowanie śliskich, zabrudzonych jezdni - ostrzegają rzeczoznawcy DEKRA.

Połączenie siąpiącego deszczu i zalegających liści może zamienić jezdnie w niebezpieczne ślizgawki. Ostrożność zalecana jest także w miejscach, gdzie poruszają się maszyny rolnicze. Jeśli naniosą one na jezdnię zanieczyszczenia, wtedy(szczególnie gdy jezdnia jest mokra) wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia poślizgu.

W takich miejscach należy poruszać się w sposób przewidujący, zachowując odpowiednią prędkość jazdy, nie tylko z uwagi na wpływające na wzrost zagrożenia wymiary maszyn i ich powolne tempo jazdy.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jesienią jest pogorszenie widoczności. Często z uwagi na mgłę, deszcz i skrócony czas światła dziennego kierowcy mają gorszą widoczność. Z tego powodu należy dokładnie myć szybę czołową samochodu w celu zapewnienia możliwie najlepszej widoczności. Często zabrudzeniu ulega także wewnętrzna strona szyby, co w przypadku pojazdów zbliżających się z naprzeciwka w porze nocnej, albo przy nisko położonym słońcu, może prowadzić do znacznego pogorszenia widoczności. Oświetlenie, którego częściej używa się w okresie jesiennym,powinno być całkowicie sprawne. Warto również upewnić co do stanu piór wycieraczek.

Typowym źródłem zagrożeń w okresie jesiennym jest mgła. Podczas jazdy we mgle, idąc za radą ekspertów z zakresu wypadków drogowych, należy zachować bezpieczny odstęp, zmniejszyć prędkość jazdy i włączyć oświetlenie. Jako żelazną zasadę zaleca się regułę „prędkość na liczniku równa widoczności”. Oznacza to, że przy widoczności 50 metrów nie należy jechać z większą prędkością niż 50 km/h, aby możliwe było zatrzymanie pojazdu w strefie widoczności. Pomoc w orientacji zapewniają słupki umieszczane przy krawędzi drogi w odstępach co 50 metrów. W przypadku mgły szczególnie niebezpieczne jest „przyklejenie się” do świateł poprzedzającego pojazdu, ponieważ może to łatwo prowadzić do wypadku z udziałem wielu pojazdów.

Podczas poruszania się o zmierzchu w terenie leśnym albo drogami lokalnymi należy baczniej zwracać uwagę na przemieszczającą się dziką zwierzynę. Kierowcy samochodów powinni poruszać się ze szczególną ostrożnością i w każdej chwili być gotowi do manewru hamowania W przypadku pojawienia się zwierząt należy zahamować, użyć sygnału dźwiękowego i włączyć światła mijania, aby zwierzyna mogła uciec. Wypadekz udziałem dzikiej zwierzyny zawsze należy zgłosić na policję.

DEKRA Info

Newsletter
Logowanie na forum


© 2014 Stowarzyszenie Kierowników Flot Samochodowych