Jestem jednym z Członków Założycieli Stowarzyszenia Flot Samochodowych. Od przeszło dwudziestu lat zarządzam flotami samochodowymi w kraju i Europie, a od czterech ? nieruchomościami, których też jest całkiem spora ?flota?, bo łącznie to przeszło 120 budynków na terenie Warszawy.

Na podyplomowych studiach jestem od 2017 roku, czyli od samego początku i mam niezwykłą przyjemność prowadzić wykłady w ramach dwóch przedmiotów:

  1. Polityka Flotowa ? którego jestem kierownikiem przedmiotu i wspólnie z dr Danielem Trzaskowskim (PZWLP) mam zaszczyt prowadzić wykłady i ćwiczenia.
  2. Pozyskanie, finansowanie i budżetowanie floty samochodowej ? którego kierownikiem przedmiotu jest Wojciech Szczepanik (PZWLP).

Z zarządzaniem flotą samochodową związany jestem od 2001 roku i przez te wszystkie lata, nieustająco mam głód dzielenia się wiedzą. Pomysł na studia zrodził się w szeregach SKFS już na samym początku istnienia stowarzyszenia, ale finalnie dzięki zaangażowaniu Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej i Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, udało się ten pomysł zrealizować. Bardzo ważną wartością tych studiów jest fakt, iż można dzięki nim poznać różne podejścia do zarządzania flotą, widzianych oczyma zarządzających flotami, przekazujących pojazdy w leasing/najem i środowiska naukowego.

Możliwość obcowania ze studentami na tak wybitnej uczelni inspiruje nie tylko słuchaczy ale i wykładowców. Ja sam zainspirowany możliwościami jakie daje uczelnia, zdecydowałem się otworzyć przewód doktorski, który w 2023 roku zakończył się uzyskaniem tytułu doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport, o specjalności: modelowanie systemów i procesów transportowych.

Przedmiot ?Polityka Flotowa? to kompendium wiedzy nt. tak ważnego dokumentu, który reguluje wszelkie zasady korzystania z samochodu służbowego. Dzięki tym wykładom i ćwiczeniom, słuchacz będzie w stanie napisać własny autorski regulamin, który stanie się jego wizytówką i kluczem do efektywnego i bezpiecznego zarządzania pojazdami w przedsiębiorstwie.

Ogólny zakres przedmiotu zawiera takie elementy jak:

  1. Umiejscowienie działu floty w strukturach firmy. Kluczowe pojęcia.
  2. Polityka będąca narzędziem do integracji pracodawcy z pracownikiem.
  3. Struktura polityki flotowej.
  4. Aspekty prawne Polityki Flotowej, a w szczególności przenoszenie odpowiedzialności na użytkownika oraz relacje względem prawa pracy, umów, organów ścigania, ubezpieczycieli itp. Miejsce polityki w systemie prawa. (wykład prowadzi Mecenas)
  5. Zasady przydziału pojazdu. Rodzaje finansowania.
  6. Obciążenia użytkowników. Użytkowanie do celów prywatnych. Kary.
  7. Szkodowość. Poprawa bezpieczeństwa. Polityka ratująca życie.
  8. KPIs w zarządzaniu flotą.
  9. Dostosowanie regulaminu do konkretnej organizacji.
  10. Wdrożenie polityki.
  11. Case study.
  12. Kazusy prawne.

Podczas zajęć z zakresu ?Pozyskiwanie, finansowanie i budżetowanie floty samochodowej?, Słuchacz będzie miał wyjątkową okazję poznać bardzo precyzyjnie ?cykl życia pojazdu? w firmie od strony jego finansowania. To nie tylko tak ważne TCO, ale przede wszystkim szereg zależności, które zachodzą w ramach zarządzania pojazdu po stronie finansującego i świadomym zarządzaniem z punktu widzenia managera floty. To idealna sytuacja aby dowiedzieć się jak ważne w biznesie jest podejście w zgodzie z zasadami ?win win? gdzie tylko i wyłącznie partnerskie podejście może dać najlepszy efekt, a nie tak często błędnie realizowane skupienie się tylko i wyłącznie na minimalizacji kosztów raty miesięcznej.

Nigdzie indziej wiedza nt. profesjonalnego zarządzania flotą nie jest tak szczegółowo przekazywana jak na podyplomowych studiach z zarządzania flotą i mobilnością. Wykłady prowadzone przez profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem wsparte są swego rodzaju ?wisienką na torcie? jakim jest możliwość uczestniczenia w wykładach przedstawicieli środowiska naukowego, które reprezentują najlepsi w kraju Wykładowcy Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.

Podyplomowe Studia z Zarządzania Flotą Samochodową i Mobilnością to nie tylko prestiż jakim niewątpliwie jest uzyskanie dyplomu ukończenia studiów na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce, ale również to, że dzięki zdobyciu wiedzy pozyskanej na wykładach, można mieć pewność, że nasze zarządzanie (nie tylko flotą), wejdzie na znacznie wyższy poziom profesjonalizmu.

dr Tomasz Rudyk

Rekrutacja na siódmą edycję studiów już została rozpoczęta i będzie prowadzona do 23 września 2024 roku.

Informacje nt. rekrutacji dostępne są: tutaj