Europejski Dzień Kontroli Prędkości:

Kluczowa Rola Fleet Managerów w Poprawie Bezpieczeństwa na Drogach

16 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Kontroli Prędkości – jest to inicjatywa mającą na celu zwiększenie świadomości na temat wpływu prędkości na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz zmniejszeniu liczby ofiar.  Dla nas, jako członków Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych (SKFS), jest to doskonała okazja do refleksji nad naszym wkładem w promowanie bezpiecznej jazdy wśród użytkowników pojazdów służbowych oraz możliwościami, jakie daje nam obecnie technologia.

Aktualna Sytuacja na Polskich Drogach

Z raportu opublikowanego przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2024 roku na polskich drogach odnotowano 21 528 wypadków drogowych, co stanowi wzrost o 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. W zdarzeniach tych zginęło 1 881 osób (spadek o 0,6%) – dla porównania, około 2000 osób zatrudnia producent okien z Nowego Sącza – cały zakład produkcyjny. W wypadkach zostało rannych 24 825 osób (wzrost o 2,9%).

Szczególnie niepokojący jest fakt, że liczba kierowców przekraczających prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym wzrosła o 10,1%, osiągając liczbę 26 155 przypadków. To mniej więcej tyle ile wynosi liczba ludności miasta Zakopane. Wyobraźmy sobie, że nagle wszyscy mieszkańcy jednego miasta tracą prawo jazdy w zaledwie jeden rok.

Porównania te mają na celu pokazanie skali zjawiska z jakim mamy do czynienia.

Rola Prędkości w Wypadkach Drogowych

Znaczne przekroczenie prędkości jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wypadków drogowych. Stanowią one około 21% wszystkich wypadków mających miejsce w naszym kraju. Jak podają raporty min. Instytutu Transportu Samochodowego czy Polskiej Policji, pomimo że liczba wypadków spowodowanych nadmierną prędkością z roku na rok spada, to nadal udział procentowy względem ogólnej liczby przypadków pozostaje bez zmian a nawet nieznacznie rośnie. Dlatego jest to tak ważny aspekt bezpieczeństwa na drogach.

Akcje społeczne oraz kary

W ostatnim czasie zapewne każdy kto ogląda telewizję mógł zobaczyć kolejną już odsłonę akcji Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu drogowego pt. Zwolnij, bo się przejedziesz. Akcje społeczne, jak ta, są organizowane co roku by przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu o konieczności jazdy zgodnie z przepisami.

Zwiększone kary jak utrata prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h czy kilkutysięczne mandaty niestety nadal nie działają na wyobraźnię wszystkich uczestników ruchu co statystyki doskonale pokazują.

W roku 2025 Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, według którego będzie można stracić prawo jazdy na 3 miesiące przekraczając prędkość o 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Zaangażowanie SKFS w Poprawę Bezpieczeństwa

Jako SKFS kładziemy duży nacisk na edukację w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Dbamy, aby organizowane przez nas szkolenia były bogate w warsztaty z ekspertami od bezpiecznej jazdy, sesje na torach testowych oraz prelekcje dotyczące zasad ruchu drogowego. Naszym celem jest nie tylko zwiększenie świadomości wśród kierowników flot, ale także wyposażenie ich w narzędzia i rozwiązania pozwalające skutecznie promować bezpieczne zachowania wśród użytkowników pojazdów służbowych.

Wezwanie do Działania

Europejski Dzień Kontroli Prędkości co roku przypomina nam o kluczowej roli, jaką odgrywa prędkość w kształtowaniu kultury bezpieczeństwa na drogach. Jako SKFS zachęcamy wszystkich kierowników flot do:

  • Monitorowania Prędkości:

W miarę możliwości korzystajmy z dostępnych technologii do śledzenia i analizowania prędkości pojazdów w zarządzanej flocie. Reagujmy na każde zgłoszenia, dane z systemów telematycznych bądź sygnały pokazujące, że użytkownik pojazdu służbowego znacznie przekracza prędkość. Chodzi nie tylko o jego bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

  • Edukacji Kierowców:

Regularnie informujmy naszych pracowników o konsekwencjach nadmiernej prędkości i promujmy bezpieczne nawyki. W promowaniu bezpieczeństwa na drogach wśród użytkowników mogą pomóc nam różnego rodzaju programy grywalizacji oferowane na naszym rynku czy szkolenia np. prelekcje specjalistów z zakresu bezpieczeństwa na drogach.

  • Wdrażania Polityk Bezpieczeństwa:

Twórzmy i egzekwujmy wewnętrzne regulaminy dotyczące przestrzegania ograniczeń prędkości. Samo stworzenie odpowiedniego dokumentu to jedno, istotne jest również respektowanie jego zapisu przez użytkowników. Weryfikujmy regularnie czy aby na pewno wszyscy stosują się do dokumentu, który podpisali.

Pamiętajmy, że jako liderzy mamy realny wpływ na zachowania naszych kierowców.

Nie jesteśmy tylko zarządcami floty. Jesteśmy liderami – a liderem jest ten kto daje przykład. To od nas zaczyna się zmiana. Sami zachowujmy się odpowiedzialnie na drogach i dajmy przykład jak należy to robić.

Każda rozmowa z kierowcą, każda decyzja o szkoleniu, każda reakcja na ryzykowny styl jazdy – to nie statystyka. To może być uratowane życie.

Promując bezpieczną jazdę, przyczyniamy się do zmniejszenia liczby wypadków i ochrony życia na polskich drogach.

 

Autor: 

Krzysztof Bilnik – Specjalista ds zarządzania flotą w firmie Polski Serwis Floty, Członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych