W 2023 roku w Polsce doszło do 19 058 wypadków drogowych, których sprawcami byli kierujący pojazdami. Stanowiło to aż 91% wszystkich zdarzeń drogowych. Z tych dramatycznych w skutkach incydentów wynikło 1 622 ofiar śmiertelnych (85,7% ogółu) oraz 22 328 rannych (92,6%). Statystyki te podkreślają, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają kierowcy, a jednocześnie pokazują, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na organizacjach zajmujących się flotami pojazdów.

Główne przyczyny wypadków

Główne przyczyny wypadków, zgodnie z policyjnymi raportami, były niezmienne i dotyczą powszechnych błędów kierowców. Najwięcej zdarzeń nastąpiło w wyniku:

  • nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu (4 576 wypadków),
  • niedostosowania prędkości do warunków ruchu (4 216 wypadków),
  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2 444 wypadki).

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to doskonała okazja, by przypomnieć, że zapewnienie bezpieczeństwa na drodze wykracza poza samą ostrożność kierowców. Fleet Managerowie jako osoby odpowiedzialne za zarządzanie flotami samochodów służbowych, odgrywają tutaj rolę kluczową. Ich zadania nie kończą się na przekazaniu pojazdu użytkownikowi. To oni odpowiadają za kształtowanie odpowiedzialnej, nowoczesnej i zrównoważonej polityki flotowej, która może realnie wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

#SKFS, zrzeszająca specjalistów zajmujących się zarządzaniem flotami, nieustannie podejmuje działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, tworzy przestrzeń do wymiany praktyk, które pomagają Fleet Managerom jeszcze lepiej przygotowywać kierowców na wyzwania drogowe. W ramach inicjatywy #Laboratorium Flotowego, współtworzonego z #Cartrack Polska, uczestnicy będą mogli poznać konkretne rozwiązania, jak skutecznie wpływać na bezpieczne zachowania użytkowników flot samochodowych.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo drogowe to zobowiązanie, które wymaga wspólnego wysiłku wszystkich uczestników ruchu oraz osób odpowiedzialnych za flotę. Dążenie do minimalizacji wypadków poprzez odpowiednie szkolenie, monitorowanie oraz kształtowanie właściwej kultury jazdy to nie tylko kwestia dobrych praktyk, ale konieczność w nowoczesnym zarządzaniu flotą pojazdów.