Kultura motoryzacyjna, bezpieczeństwo na drodze, partnerskie zachowania na drodze, wzajemny szacunek dla innych uczestników, nauka udzielania pierwszej pomocy, postawy ekologiczne – to najważniejsze aspekty kolejnej już edycji wydarzenia, która odbyła się w Gdyni przy Polance Redłowskiej.

Jak co roku, teren wydarzenia podzielono na specjalne strefy tematyczne związane
z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, kolejowo – drogowym, miasteczkiem ruchu drogowego, elektromobilnością i nauką udzielania pierwszej pomocy.

 • Niezwykle ważna jest nasza świadomość, którą powinniśmy stale aktualizować w aspekcie kultury motoryzacyjnej, partnerstwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najważniejsze, by wykluczać nasze deficyty związane z umiejętnością jazdy, czy ryzykownych zachowań na drodze. Stawką jest nie tylko nasze zdrowie i życie, ale także innych uczestników drogi. Pamiętajmy także o zdobywaniu umiejętności udzielania pierwszej pomocy, która jest naszym obowiązkiem w sytuacji zdarzeń drogowych – Elżbieta Koncka, Prezes Link PR, pomysłodawca i organizator Moto Safety Day.
  Uczestnicy wydarzenia mogli przekonać się o tym, że zapinanie pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy ratuje życie, jakie są konsekwencje brawury na drodze, jazdy po alkoholu, w jaki sposób skutecznie udzielić pierwszej pomocy oraz jak ważne jest doskonalenie techniki jazdy motocyklem
  i samochodem. W strefie Partnera Głównego Banku BNP Paribas zorganizowano liczne atrakcje dla dzieci z dużą dawką edukacji, w tym całodniową jazdę gokartami dla dzieci i mobilnym serwisem rowerowym. W strefie Grupy LOTOS do dyspozycji byli eksperci Programu Mistrzowie w drodze m.in. z symulatorami dachowania, zderzeń oraz VR 9D. Uczestnicy wydarzenia mogli doświadczać skutków brawury na drodze oraz innych ryzykownych zachowań. Istotnym elementem tegorocznej edycji była także prezentacja zaawansowanych systemów w samochodach spalinowych i elektrycznych, prezentowanych przez Hyundai Margo. W strefie rowerowy.com.pl uczestnicy mieli szansę porozmawiać z ekspertami na temat nowoczesnych rowerów elektrycznych oraz odpowiedniej odzieży, chroniącej nasze zdrowie i życie w sytuacjach zagrożenia.
  Ratownicy – ochotnicy na motocyklach ze Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto oraz ratownicy
  z OSP Ratownictwo Wodne Gdynia uczyli jak udzielać pierwszej pomocy. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku stworzyli miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych. Podczas wydarzenia odbyła się także debata – co w ruchu drogowym piszczy…
  z oprawą Kuby Bielaka, z udziałem Komisarz Joanny Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Jacka Zalewskiego – Prezesa Krajowego Centrum BRD, Tomasza Kulika – z kulikowisko.pl oraz Piotra Kochnowicza – Prezesa Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto.

Debata dotyczyła zagadnień związanych m.in. z pierwszeństwem na przejściach dla pieszych, jazdy na zderzaku, recydywy za najpoważniejsze wykroczenia, braku kursów reedukacyjnych, konieczności edukacji od najmłodszych lat, korytarzy życia, a także odpowiedzialności za nieudzielenie pierwszej pomocy w sytuacji zdarzenia drogowego.
Na wydarzeniu nie zabrakło również innych, specjalnych pokazów o charakterze edukacyjnym.
Podczas symulacji akcji ratowniczej przy wypadku drogowym z udziałem samochodu i jednośladu
z wykorzystaniem służb ratowniczych i medycznych wzięli udział przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Stowarzyszenia Motopozytywni Trójmiasto, Kulikowisko.pl, Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, OSP Wiczlino i karetki pogotowia
z Falck Medycyna.
Organizatorzy zadbali, by uczestnicy wydarzenia zdobyli praktyczną wiedzę poprzez zabawę. Rodzice mogli zyskać cenną wiedzę od ekspertów min. jak dostosować fotelik samochodowy do wieku
i wagi dziecka oraz jak bezpiecznie montować fotelik w samochodzie.
Wśród wielu konkursów z atrakcyjnymi nagrodami znalazły się konkursy Partnerów oraz konkurs Moto Safety Day na najlepsze prace najmłodszych – z zakresu bezpieczeństwa na drodze oraz poszanowania środowiska naturalnego.
Podczas wydarzenia oprawę muzyczną zapewnił DJ Grelik, także w występie wieczornym z Paulą S. Imprezę poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak.