Zmiany w 2023 roku:

Kierowcy płacą więcej za egzamin na prawo jazdy – od 1 stycznia 2023r.

Koszt egzaminu na prawo jazdy może się różnić w zależności od województwa. Wysokość opłaty ustalają sejmiki wojewódzkie. Kierowca, który chce podejść do egzaminu teoretycznego w każdej kategorii, zapłaci za niego nie więcej niż 50 zł. W przypadku egzaminu praktycznego to koszt 200 zł dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1, T oraz 250 zł dla kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E, D1+E.

Kierowcy nie muszą wnosić opłaty ewidencyjnej – od 1 lipca 2023r.

Zniesione zostają opłaty ewidencyjne, które były pobierane i przekazywane przez Stacje Kontroli Pojazdów na rachunek funduszu – CEPiK, tym samym zniesiony zostaje również obowiązek przekazywania sprawozdań z ww. opłat ewidencyjnych.

Obowiązuje zakaz wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych dla pojazdów ciężarowych – od 1 lipca 2023r.

Przepis ten dotyczy pojazdów o masie od 3,5 tony służących do przewozu ładunków. Dotyczy dróg, na których występują dwa pasy ruchu dla danego kierunku. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy auto porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla wyżej wymienionych pojazdów.

Obowiązuje 30-dniowy termin na przerejestrowanie pojazdu – od 1 lipca 2023r.

Stan zagrożenia epidemiologicznego przestał obowiązywać, dlatego kierowcy mają na przerejestrowanie pojazdu 30 dni zamiast 60.

Bezpłatne autostrady – od 1 lipca 2023r.

Zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Wróciły kursy reedukacyjne dla kierowców – od 17 września 2023r.

Do likwidacji kursów doszło w 2022 roku. W 2023 roku wróciły one w nowej formie. Odbyć je mogą wszyscy, którzy nie przekroczyli limitu 24 punktów karnych. Chyba że kierowca ma prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy. Przystąpić do kursu można raz na pół roku. Dzięki niemu uczestnicy zmniejszają swoje konto o 6 punktów karnych. Kurs kosztuje około 1000 zł.

Punkty karne są ważne krócej – od 17 września 2023r.

Nastąpił powrót do wcześniej obowiązujących już zasad. Zebrane przez kierowców punkty karne będą kasowane po upływie roku. Do tej pory miało to miejsce po 2 latach. Prawo nie działa jednak wstecz. Punkty, które kierowca otrzymał przed 17 września 2023 roku, będą obowiązywały przez 2 lata.

Wszedł w życie automatyczny zwrot prawa jazdy – od 17 września 2023r.

Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na jakiś czas, nie muszą już składać wniosku o przywrócenie uprawnień. Prawo jazdy zostanie im automatycznie zwrócone.

Wyższa kara dla nietrzeźwych kierowców – od 1 października 2023r.

Kierowcy, którzy kierują pojazdem pod wpływem alkoholu lub spożyją go tuż po zdarzeniu, ale przed przeprowadzeniem badania na wykrycie jego stężenia we krwi, podlegają karze pozbawienia wolności do 3 lat i narażają się na utratę prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata. Ponadto sprawcy wypadku, w którym poszkodowany doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara pozbawienia wolności od 3 lat. Jeśli dojdzie do śmiertelnego zdarzenia, nietrzeźwy kierowca naraża się na karę pozbawienia wolności od 5 lat.

Wyższa kara dla osób, które uciekną z miejsca zdarzenia – od 1 października 2023r.

Jeśli sprawca kolizji lub wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, naraża się na karę pozbawienia wolności do 3 lat i utratę prawa jazdy na okres minimum 3 lat.

Wyższa kara dla osób, które uchylają się od obowiązku naprawienia szkody – od 1 października 2023r.

Sprawcy kolizji czy wypadków, którzy uciekają od odpowiedzialności za powstałe zdarzenie i nie chcą zapłacić za wyrządzoną szkodę, narażają się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Inna kwalifikacja zdarzenia w przypadku podrobienia i kradzieży tablic rejestracyjnych – od 1 października 2023r.

Powyższe działania uznawane są już za przestępstwo. Przedtem były to wykroczenia. Aktualnie osobom, które popełnią ten czyn, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym w 2024 roku:

W 2024 roku wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Modyfikacje zwiększą bezpieczeństwo na drogach, zaostrzą kary dla nietrzeźwych kierowców, a także uporządkują kwestie związane z dopełnieniem formalności rejestracyjnych i nie tylko.

Obowiązkowe badanie psychologiczne dla kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcą przedłużyć ważność prawa jazdy – od 1 stycznia 2024r.

Kierowcy, którzy nie zaliczą badania psychologicznego, nie będą mogli przedłużyć ważności swojego prawa jazdy. Intencją jest poprawa poziomu bezpieczeństwa na drogach

Obowiązek przerejestrowania pojazdu zarejestrowanego w Polsce – od 1 stycznia 2024r.

Do tej pory wystarczyło zgłosić do wydziału komunikacji sam fakt nabycia samochodu. Od 2024 roku trzeba będzie dokonać rejestracji auta w ciągu 30 dni. Z kolei przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z obrotem pojazdami będzie miał na to 90 dni. W przypadku aut zarejestrowanych w Polsce lub sprowadzonych z zagranicy, jeśli właściciel samochodu nie dotrzyma terminu, grozi mu kara w wysokości 500 zł. Przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą pojazdów, naraża się na karę w kwocie 1000 zł. W obu przypadkach, jeśli wniosek o rejestrację nie zostanie złożony w terminie 180 dni, kara ta wzrasta do 1000 lub 2000 zł.

Zmiana oznaczenia benzyny PB 95 – od 1 stycznia 2024r.

Aktualnie obowiązujące oznaczenie E5 zostanie zastąpione symbolem E10. Oznacza to, że zmieni się ilość dodatku biokomponentów w benzynie. Zamiast 5% będzie to 10%. Jednak nie wszystkie rodzaje silników mogą być zasilane przez tego rodzaju paliwo. Właściciele aut, których nie można tankować benzyną z oznaczeniem E10, będą musieli zasilać swoje pojazdy paliwem PB 98, które jest niestety droższe. Kompatybilność aut z E10 można zweryfikować na stronie: https://e10.klimat.gov.pl/

Konfiskata pojazdu nietrzeźwego kierowcy – od 14 marca 2024r.

Przepis ten ma dotyczyć nietrzeźwych kierowców, u których badanie wykryje 1,5 promila alkoholu we krwi, którzy spowodują wypadek oraz recydywistów, którzy dopuszczą się jazdy po spożyciu napojów wysokoprocentowych po raz kolejny w ciągu 2 lat. Z kolei jeśli kierowca popełni któryś z powyższych czynów, kierując pojazdem nie będącym jego własnością, będzie musiał zapłacić karę odpowiadającą równowartości tego samochodu. Jeżeli czynu dopuści się kierowca zawodowy, wykonujący swoje obowiązki służbowe, będzie musiał wpłacić datek na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie 5000 zł.

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów – od 10 czerwca 2024r.

Dotyczy to samochodów, które od 10 lat nie posiadają ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC. Wyrejestrowany pojazd może zostać ponownie zarejestrowany. Przepis ten nie dotyczy samochodów historycznych oraz zabytkowych. 

Aktualizacja przepisów dotyczących odpłatnego przewozu osób – 17 czerwca 2024r.

Kierowcy pojazdów służących jako taksówki będą musieli posługiwać się polskim prawem jazdy. Zagraniczny dokument nie będzie honorowany. Ci, którzy posługują się takim prawem jazdy, do 17 czerwca 2024 roku będą musieli wymienić swój dokument w wydziale komunikacji. 

Przepis dotyczący obowiązkowego wyposażenia dla nowych samochodów – od 7 lipca 2024r.

Wszystkie pojazdy wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w system ostrzegający podczas cofania, inteligentny asystent prędkości, czarną skrzynkę, system awaryjnego hamowania oraz system monitorujący uwagę kierowcy.

 

Kary za brak OC w 2024 roku:

W 2024 roku dwa razy dojdzie do podwyższenia kar za brak ubezpieczenia OC.

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny